Handan

BİROĞLU

DOĞUM YERİ
ERZİNCAN


OKÇULUK STİLİ
Makaralı Yay


ÖZGEÇMİŞİ

1981 yılında Erzincan İliç ilçesinde doğan Handan Biroğlu 2001 yılında geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu omurilik felci oldu. Eylül 2013'te okçuluk sporu ile tanışan Handan Biroğlu 7 ay gibi kısa bir sürede Makaralı Yay kategorisinde Milli takıma girmeye hak kazandı. Temmuz 2014'te Paralimpik Okçuluk Avrupa Şampiyonası'nda ilk defa ülkemizi temsil eden Handan, bu yarışmada Makaralı Yay Bayan Takım yarışmasında 3. olarak ilk madalyasını aldı.

Paralimpik kategorisi harici Türkiye Okçuluk Federasyonu yarışmalarına da katılan Handan Biroğlu, 2015 Kahraman Bagatır yarışmasında Makaralı Yay Bayanlarda 3.lük, Makaralı Yay Bayan Takım yarışmasında şampiyon olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Profesyonel Başarıları

 

Ulusal birçok başarısının yanında uluslararası arenadaki başarıları: 

2015 yılında Paralimpik Dünya Okçuluk Şampiyonası sıralamasını 5. olarak bitirerek 2016 Rio Paralimpik  Oyunları'na katılma hakkı kazandı.

2016 yılında Fransa' da düzenlenen Paralimpik Avrupa Okçuluk Şampiyonasında Gümüş Madalya kazanarak ülkemize güzel bir sevinç yaşatmıştır.

2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda mix takım mücadelelerinde takım arkadaşı Bülent Korkmaz ile 4. olarak 2016 Rio Olimpiyatları'nda ülkemizin okçuluk dalında en iyi derecesini elde etmiştir. Bireysel olarak Rio Olimpiyatları'nı 8. sırada tamamlamıştır.

Dünya Paralimpik Makaralı Yay klasmanında 4. sırada olan Handan Biroğlu halen Bozoklar Okçuluk Kulubü adına yarışmaktadır.
facebook  google+   twitter 
Başa Dön